Pre Loader

Duygusal Zeka (EMOTIONAL INTELLIGENCE)

Duygusal zeka en basit tanımıyla duygularımızın akıllıca kullanılmasıdır. Bizim hayatımızda ne kadar mutlu ve başarılı olduğumuzun bir göstergesidir. Duygusal zekası yüksek bireyin kendi duygularını tanıma, kontrol etme, yönetme, ifade etme becerileri dışında başkalarının duygularını anlama, çözüm üretebilme, ekip ve liderlik yetkinliklerine sahip olduğunu söyleyebiliriz.

IQ ‘su (akademik zeka) yüksek bir çocuk sadece çalışarak çok iyi üniversitelere gidebilir. EQ seviyesi yeterli gelişmediyse asosyal, stresle baş edemeyen, iş hayatında uyumsuz ve sorun çözemeyen mutsuz bir birey olma ihtimali çok yüksektir.

Araştırma sonuçlarına göre, duygusal zeka yoksunluğu, kişinin aile yaşamından mesleki başarısına, toplumsal ilişkilerden sağlık durumuna kadar birçok alanda kötü sonuçlar doğurabilir.

Güzel haber şu !!

Duygusal zeka geliştirilebilir becerilerden oluşmaktadır. Çocukluk dönemindeki aile ortamı, çevresel faktörler (okul, arkadaşlar, yaşadığımız çevre, akrabalar) duygusal zekayı olumlu yönde etkilemektedir.

İnsan beyninin yapısı dolayısıyla, çocuklukta alınan duygusal dersler, yaşam boyunca davranış tarzını belirler.

Duygusal zekayı geliştirmek için birkaç öneri:

Çocuklarımızı çok iyi dinleyelim, sözlerden çok duygularına yoğunlaşalım,

Onun seviyesine inip sık sık neler hissettiğini soralım

Çocuklarımızla aramızda sözsüz duygusal bağlantı kuralım, çokça sarılalım,

Onları araştırma ve incelemeye yönlendiren oyuncaklar seçelim,

Çocuklar duygularını tanımladıklarında ihtiyaçlarını rahat ifade ederler, bu hem sağlıklı bir gelişim hem de ağlama /öfke krizlerinin azalması demektir,

Çocuklar bizi kopyalar. Biz ne kadar kendimizi ifade eder, çözüm üretir, empati kurar, duygularımızı yönetirsek o da aynısını yapacaktır. Onların bizim aynamız olduğunu unutmayalım :))

Sevgilerimle

Sevgi Pehlivan Tabak

Eğitim/Yaşam koçu

No comments yet.

Leave a comment

Your email address will not be published.